Pěstování afrických fialek

Africká fialka pochází z tropických pralesů, je proto vhodnou rostlinou pro pěstování množením do jakýmkoliv způsobem vytápěných domácností, pokud jí zároveň zajistíme dostatečnou vzdušnou vlhkost, například použitím odpařovačů.

Po zakoupení

Africké fialky fialky musíme umístit do karantény a přesadit. Substrát, ve kterém jsou fialky prodávány, je pouhá rašelina s příměsí různých látek, které donutí fialku co nejrychleji vykvést. Pro další pěstování je ale naprosto nevhodná. Nejprve tedy africkou fialku vyjmeme z květináče, odstraníme zaschlé nebo jinak nevzhledné listy a květy, očistíme ji od původního substrátu a případně omyjeme vlažnou vodou, můžeme trochu zkrátit kořenový systém. Poté ji zasadíme do nového půdního substrátu, chemicky ošetříme proti škůdcům a vložíme do miniskleníku nebo pod igelit s výztuhou tak, aby neležel přímo na listech a zároveň udržel kolem fialky vyšší vzdušnou vlhkost. Při přesazování postupujeme opatrně, africké fialky jsou poměrně křehké a snadno se polámou. Denně provětráme a po 7-10 dnech můžeme karanténu ukončit. Tento způsob se vám bude možná zdát drastický, ale jedině tak zabráníte případnému napadení celé vaší sbírky škůdci, kteří se v obchodech vyskytují bohužel poměrně často, a poskytnutím lepšího kvalitnějšího substrátu dáváte fialce vhodné prostředí pro bohatý růst a další kvetení.

Teplota

Nejvhodnější teplota pro jejich pěstování je 20-25 °C. Pro pestrolisté druhy je vhodnější nižší teplota kolem 18-20 °C.

Světlo

Nejlépe se  africkým fialkám bude dařit na východním nebo severovýchodním okně. Nevystavujeme je přímému slunečnímu svitu, jinak dojde k popálení listů a vzniku nevzhledných skvrn, ale tomu lze zabránit vhodným přistíněním, např. žaluziemi. Světlo na okně je jednostranné a pro dosažení rovnoměrnosti růžice je potřeba rostlinu pravidelně otáčet. Mnoho pěstitelů kvůli nedostatku místa pěstuje fialky na policích pod umělým osvětlením pomocí zářivek.

Zálivka

Africké fialky potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, nesnesou však přemokřený substrát. K zálivce používáme vždy vodu pokojové teploty nebo o trochu teplejší, zaléváme do podmisky a přebytečnou vodu přibližně po hodině vylijeme. Zaléváme jednou až dvakrát týdně podle potřeby. Občas zalijeme shora, abychom propláchli soli nahromaděné při povrchu substrátu. Dáváme ale pozor, aby voda nezůstávala na listech a v srdíčku rostliny.

Výživa

Pro bohaté kvetení musíme fialkám, stejně jako jiným rostlinám, poskytnout dostatečnou a vhodnou výživu. Nejdůležitějšími prvky jsou dusík pro tvorbu zelené hmoty, fosfor pro nasazování květů a draslík pro regulaci vodního režimu. Jejich nedostatek - ale i nadbytek - způsobují metabolické a fyziologické poruchy.

Substrát

Saintpaulie pěstujeme v substrátu lehkém a porézním, mírně kyselém. Rostlinu zakoupenou v obchodě je vhodné přesadit. Menší velikost květináče podporuje kvetení, měl by mít asi 1/3 velikosti růžice rostliny. Zeminu můžeme zakoupit v zahradnických centrech, ale většina pěstitelů si časem vytvoří svůj vlastní recept. Na dno nádoby použijeme vhodnou drenáž, cca 3 cm - keramzit, kamínky apod., pro odlehčení substrátu můžeme použít např. agroperlit, díky němuž se substrát po zalévání neslehne, vermikulit (používaný také v teraristice), který nasákne vodou a postupně ji uvolňuje, dále můžeme použít mech rašeliník Sphagnum, který také váže vodu, odlehčí zeminu a má rovněž baktericidní účinky. Lze přidat i trochu prášku z dřevěného uhlí a dolomitský vápenec (pro úpravu pH). Je také vhodné substrát ošetřit proti škůdcům a plísním (před sázením necháme substrát alespoň týden odstát). Každý pěstitel si postupně vytvoří svůj vlastní recept na substrát.